کامپوزیت دندان

About This Project

خدمات زیبایی دندان | کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یک روش زیبایی و درمانی در دندانپزشکی است که توسط متخصص ترمیمی و زیبایی با مواد کامپوزیتی انجام می گیرد.

کامپوزیت دندان چیست؟

یکی دیگر از نام های کامپوزیت دندان، لمینت کامپوزیتی است که بر روی سطح خارجی دندان گذاشته می شود. این ماده تناژ رنگی مختلفی از سفید را دارد. این به این معنی است که شما می توانید با در نظر گرفتن رنگ پوست و یا دیگر دندان ها، رنگ مور نظر خود را انتخاب کنید و این به طبیعی بودن آن کمک می کند. در واقع شما می توانید رنگ دندان های خود را از بین طیف وسیعی از رنگ ها شامل رنگ های طبیعی تا رنگ های بلیچ و سوپر بلیچ انتخاب کنید.

ونیرهای کامپوزیتی پوسته های نازکی از جنس کامپوزیت (رزین) هستند که به منظور اصلاح شکل و فرم و رنگ دندان ، توسط دندانپزشک متخصص زیبایی، مستقیما روی سطح خارجی و لبه ی دندان های طبیعی فرد کار می شود. در کلینیک دندانپزشکی آوا از بهترین برند کامپوزیت دندان استفاده می شود.

مراحل کامپوزیت دندان چیست؟

اولین مرحله معاینه حضوری و بررسی وضعیت دندانها و مطلع شدن از خواسته های بیمار و توقع او از نتیجه ی درمان می باشد. بر خالف تصورات پ، این مرحله بسیار با اهمیت است. چون که ممکن است کامپوزیت برای همه افراد قابل اجرا نباشد. گر چه بعضی از دندان پزشکان این کار را انجام می دهند که معموال منجر به التهاب و عفونت لثه شده و سلامت دندانها را به خطر می اندازد، به علاوه از نظر زیبایی نیز رضایت بیمار را جلب نخواهد کرد.

طول عمر کامپوزیت دندان

کار کامپوزیت ونییر تاریخ انقضا ندارد و باید گفت که طول عمر کامپوزیت ونییر بستگی به مراقبت های بهداشتی و تغذیه ای بیمار دارد. البته کیفیت موادی که برای درمان مصرف می شود و اصول کار دندانپزشک بسیار در طول عمر دندان موثر می باشد. ولی بعد از آن این شما هستید که باید برای حفظ سلامتی آن ها کوشا باشید. مراقبت شما از دندان هایتان مساوی است با زیبایی بیشتر آن ها طبق تحقیقات انجام شده طول عمر مفید کامپوزیت بین 5 تا 8 سال است که با مراقبت های بهداشتی و تغذیه ای بیمار می تواند تا بیش از ده سال هم ماندگاری داشته باشد. علاوه بر این کامپوزیت ها قابل پالیش هستند. با پالیش کردن می توانید دندان ها را تا مقدار زیادی به حالت اول برگردانید و اگر رنگی ناشی از مواد غذایی روی کامپوزیت نشسته باشد پاک می شود. یک متخصص کامپوزیت دندان تا حد زیادی در طول عمر کامپوزیت نقش دارد.

آیا شما کاندیدای مناسبی برای کامپوزیت دندان هستید؟

این مسئله پس از معاینه ی حضوری و بررسی توسط دندانپزشک مشخص می شود. در واقع موارد مشخصی وجود دارد که می تواند شما را در دسته ی افرادی قرار دهد که کاندیدای مناسبی برای انجام کامپوزیت دندان نیستند. مثال اگر بهم ریختگی دندان ها بیش ار حد باشد، معموال بیمار برای انجام درمان ارتودنسی ارجاع داده می شود و یا در موارد وجود مشکالت فکی مانند کج بودن پلن فک یا میدلاین و یا عدم موقعیت مناسب دو فک نسبت به هم، از مواردی است که کامپوزیت ونییر قابل انجام نیست.

مراقبت های پس از کامپوزیت دندان

در بالا بسیار تاکید کردیم که سلامت دندان ها به شما بسیار بستگی دارد و باید به آن اهمیت دهید. در ضمن خوراکی هایی که سفت هستند بی هیچ عنوان برای دندان های کامپوزیت شده مناسب نیستند.علاوه بر مراقبت های بهداشتی که شامل مسواک و نخ دندان است باید مراقبت های تغذیه ای هم رعایت نمایید. به این معنا که از مصرف مواد سخت و خشک مانند تخمه، ته دیگ و شکستن آجیل و هسته ی میوه ها با دندان بپرهیزید. ولی گاز زدن سیب، هویج و یا ساندویچ بلامانع است.

ارتودنسی یا کامپوزیت ونیر؟

در بالا به این موضوع اشاره کردیم که انجام کامپوزیت دندان می تواند مشکالت جزئی را برطرف کند مثل فاصله بین دندان ها. با این مواد می توانید فاصله بین دندان ها را پر کنید. ولی اگر بهم ریختگی دندانها بیش از حد مشخصی باشد، نیاز است که ابتدا یک دوره درمان ارتودنسی انجام دهید. زیرا کامپوزیت ونییر یک پوسته ی نازک است که روی دندان قرار میگیرد و قابلیت حرکت دادن موقعیت دندان را ندارد و لذا کامپوزیت ونییر جایگزین درمان ارتودنسی نیست.

تفاوت کامپوزیت و ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت دندان یک روش درمانی برای جایگزین کردن دندان از دست رفته (کشیده شده) است که در اصل نقش خود دندان را ایفا می کند. در مقابل کامپوزیت جایگزین دندان کشیده شده نیست بلکه روی دندانهای طبیعی فرد کار می شود.

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟

معمولا کامپوزیت هیچ احتیاجی به تراشیدن دندان ندارد ولی در لمینیت به مقدار کم باید دندان ها تراش داده شود. کامپوزیت برای افراد محافظه کارتر که تمایل دارند دستکاری کمتری روی دندانهایشان انجام شود بسیار مناسب است چون که قابلیت برگشت را دارد.کامپوزیت در یک مرحله در مطب انجام می شود ولی لمینیت نیاز به قالب گیری و ارسال به لابراتوار دارد پس زمانبرتر است. به طور متوسط مدت زمان درمان از معاینه تا قالبگیری به جهت موکاپ لمینیت حدود 3 هفته به طول می انجامد.

از نظر قدرت و مقاومت لمینیت از کامپوزیت دندان بسیار بادوام تر می باشد. البته این به این معنی نیست که از لمینیت ها نباید مراقبت کرد. لمینیت سرامیکی رنگ پذیری کمتری نسبت به لمینیت کامپوزیت دارد و این به دلیل لعاب سطحی لمینیت است.

 

Category
خدمات دندانپزشکی بزرگسالان, خدمات زیبایی دندان
No Comments

Post A Comment

Call Now