پروتز دندان

About This Project

خدمات درمانی دندان | پروتز دندان

پروتز دندان به تعویض دندان یا دندان مصنوعی گفته میشود. در حالت کلی دو نوع پروتز دندان داریم: ثابت و متحرک. همانطور که از نام آن مشخص است، پروتز ثابت دندان را فرد نمیتواند از دهان خود خارج کند ولی پروتز متحرک به راحتی داخل دهان گذاشته و برداشته میشود. پروتز دندان برای ماندگاری نیاز به مراقبت و رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان دارد.

پروتز دندان ثابت

پروتز دندان ثابت که به روکش دندان هم معروف است، پروتزی است که بیمار نمیتواند آن را از دهان خود خارج کند. پروتز دندان ثابت دو نوع است:

1. روکش تک واحدی دندان

زمانی نیاز به روکش است که ساختار دندان ضعیف شده و نیاز به حفاظت دارد. بعضی مواقع نیز برای زیبایی از روکش استفاده میکنند. همچنین روکش دندان به عمل جویدن غذا هم کمک میکند.

2. بریج دندان

بریج دندان، یکی دیگر از انواع پروتز دندان ثابت است. از این نوع پروتز دندان زمانی استفاده میشود که بیمار یک یا تعداد بیشتری از دندان های خود را از دست داده و تعدادی دندان در جلو و عقب دهان از بین رفته، براقی مانده باشد. با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی، یک پل بین دندان های پایه زده میشود. بنابراین ناحیه خالی از دندان پر شده و فرد برای جویدن غذا دیگر مشکلی نخواهد داشت.

پروتز دندان متحرک

پروتز دندانی متحرک در شرایطی استفاده میشود که برای پر کردن جای خالی دندان ها، نمیتوان از پروتزهای دندانی ثابت استفاده کرد. این نوع پروتز همان طور که از اسمش مشخص است، به راحتی داخل دندان گذاشته و برداشته می شود.

پروتز دندان متحرک سه نوع است:

1. پروتز دندانی پارسیل

این نوع پروتز دندانی، بیشتر به عنوان دندان تکه ای شناخته شده که انواع گوناگونی دارد:

  • پروتزهای پارسیل تمام آکریل یا فلیپر که بعنوان یک درمان موقت در بسیاری از موارد بکار میرود.
  • پروتزهای کرم کبالت که برای درمان بی دندانی ها با انتهای آزاد، (فرد دندان های عقبی را از دست داده و دندان پایه برای پروتز ثابت ندارد) استفاده میشود.

پروتزهای دندان شامل ترکیبات آکریل و آلیاژ فلزی میباشد که بخش عمده این آلیاژ فلزی کرم و کبالت است. شکل و ظاهر پروتز دندان به خاطر فلزی بودن گیره ها، ناخوشایند است، به همین دلیل از نوع دیگرfelexite  استفاده میشود که بخش فلزی آن به رنگ پروتز دندان پارسیل به نام پروتز دندان پارسیل دندان است.

2. پروتز کامل دندان (دست دندان)

پروتز کامل دندان زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که فرد تمام دندان های خود را از دست داده باشد. امروز با پیشرفت های علم دندانپزشکی، ایمپلنت جایگزین استفاده از این نوع پروتز دندان شده اما هنوز هم به علت هزینه کم درمان، مورد استفاده قرار میگیرد.

پروتز کامل دندان در دو نوع معمولی و لثه نرم است و دو بخش دارند: یک قسمت دندان های سفید و دیگری بخش صورتی پروتز که لثه پروتز نام دارد. این بخش لثه جهت کارآرایی لازم، باید مستحکم باشد.

نقش پروتز دندان کامل یا پارسیل با لثه نرم:

لثه نرم ضخامت 1-2 میلی متری دارد و طی مدت کوتاهی در زیر لثه سخت پروتز قرار میگیرد تا التهاب و تورم لثه بهبود یابد و شرایط برای دریافت پروتز با لثه سخت فراهم شود. کارایی پروتز دندان با لثه نرم پایین است و بافت لثه باقیمانده در دهان را تخریب میکند. از طرفی تمیز نگه داشتن لثه نرم، مشکل است و باعث رشد باکتری ها و قارچ ها در خلل و فرج آن میشود.

3. پروتز دندان اوردنچر

پروتز دندان اوردنچر از نوع متحرک بوده و دست کامل دندان میباشد که روی چند پایه ایمپلنت یا روی دو پایه دندان قرار میگیرد. راحتی آن نسبت به پروتز ثابت دندان کمتر است.

دوام پروتز دندان چقدر است؟

در ابتدا کمی طول میکشد تا فرد به پروتز دندان عادت کند. ممکن است پروتز دندان بدلیل التهاب بافتی در جای مناسبش، داخل دهان قرار نگیرد و باعث اذیت شود که در این صرورت فرد باید به دندانپزشرک مراجعه کرده و در صورت نیاز جای آن تنظیم شود.

رعایت نکات بهداشتی برای دوام و ماندگاری پروتز دندان ضرروری است. در صورت رعایت نکات بهداشتی، پروتز دندان در طول حیات فرد دوام خواهد داشت.

Category
خدمات درمانی دندان, خدمات دندانپزشکی بزرگسالان
No Comments

Post A Comment

Call Now