لمینت دندان

About This Project

خدمات زیبایی دندان | لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت سررامیکی یا پرسرلن ونیر ماده ای است همرنگ دندان که جهت ترمیم دندان از آن استفاده می شود. این ماده در لابراتوار سراخته شده و توسط پزشک متخصص بر روی دندان قرار داده می شود. امروزه لمینت سرامیکی دندان به دلیل ایجاد حداقل تراش روی دندان و نمای زیبای آن، طرفداران زیادی پیدا کرده است. ضخامت لمینت سرامیکی در حدود 5 الی 6 میلیمتر می باشد. لمینت با کمک باند رزینی به دندان چسبانده می شود. برای مشاهده انواع لمینت ها مطلب لمینت دندان و انواع لمینت را مشاهده کنید.

لمینت برای اصلاح بدشکلی ها و نامنظمی های دندان به کار می رود. این بدشکلی ها می تواند شامل شکستگی، ترک خوردگی، کج بودن دندان، بد رنگی و شکل نامناسب باشد. پس می توانیم لمینت را به عنوان روشی برای اصلاح طرح لبخند بشناسیم. لمینت سرامیکی در واقع لایه نازک و شیشه ای است که استحکام بسیار بالایی دارد و سطح روی دندان را می پوشاند.

نگهداری و محافظت از لمینت سرامیکی

برخی گمان میکنند که پس از لمینت دندان، دیگر نیازی به مراقبت های منظم نیست. اما اینگونه نیست و لمینت سرامیکی مانند دندان طبیعی نیاز به مراقبت دارد. برخی مواد غذایی و نوشیدنی هایی مانند نوشابه های گازدار، قهوه، دخانیات مانند سیگار و قلیان موجب زرد رنگ شدن لمینت سرامیکی در طولانی مدت میشود. لذا باید با مسواک زدن مرتب و استفاده از نخ دندان، از دندانهای دارای لمینت مراقبت کرد.

پس از انجام لمینت دندان ها ممکن است کمی نسبت به سردی و گرمی حساس شوند که این امری طبیعی بوده و پس از مدتی رفع می شود.

انواع لمینت سرامیکی

IPS Empress این نوع لمینت بر روی مدل قالب گیری شده از دندان یا Cast پرس شده و در کوره فرم داده میشود. این نوع لمینیت را High pressed ceramic نیز می نامند. این نوع لمینت سرامیکی بسیار پرکاربرد است.

CAD-CAM در این نوع لمینت از یک بلوک سرامیکی تشکیل شده و روکش طی یک جلسه ساخته می شود. این نوع لمینت کاربرد زیادی ندارد زیرا رنگ مناسبی نداشته و بیشتر طراحی آن توسط کامپیوتر انجام می شود.

لمینت فلدسپاتیک: این نوع لمینت از فلدسپاتیک ساخته شده و با پودر گذاری بر روی cast در لابراتوار انجام می شود.

بیس آلومینا و زیرکونیا: در این نوع لمینت، با کمک اکسید زیرکونیوم روی یک قالب گچی، یک زمینه تهیه شده که قالب دندان های فرد است. این قالب سپس به کوره رفته و بعد لمینت ها پس از ساخت روی دندان های فرد چسبانده می شود. این لمینت استحکام بالایی دارد اما چون نصب آن روی دندان دشوار است، کمتر استفاده می شود.

مراحل نصب لمینت سرامیکی

 رنگ و نوع لمینت در ابتدای کار طی مشاوره ای که بیمار با دندانپزشک متخصص دارد، انتخاب می شود. در مرحله بعد، اگر نیاز به تراش دندان باشد، این کار صورت گرفته، سپس با مواد ضدعفونی کننده مخصوصی، دندان ها شسته و تمیز شده و سپس خشک می شود. بعد چسب مخصوص لمینت سرامیکی روی دندان ها مالیده می شود. در مرحله بعد لمینت ها با دقت نصب می شوند. این مرحله بسیار مهم است و دندانپزشک باید مهارت کافی و دقت لازم را به خرج دهد. در کلینیک دندانپزشکی آوا تیم متخصص دندانپزشکان، بهترین خدمات را در بالاترین سطح کیفیت به بیماران خود عرضه می کنند.

 

Category
خدمات دندانپزشکی بزرگسالان, خدمات زیبایی دندان
No Comments

Post A Comment

Call Now